Može li se vjenčati putem punomoćnika

Može li se vjenčati putem punomoćnika

Brak se tradicionalno sklapa prisustvom oba buduća supružnika pred matičarem, ali šta ako jedan od partnera iz opravdanih razloga ne može biti prisutan? Može li se vjenčati putem punomoćnika i pod kojim uslovima?

Porodični zakon Federacije Bosne i Hercegovine prepoznaje ovu mogućnost, ali uz strogo propisane pravne uslove kako bi se spriječile zloupotrebe i osigurala prava budućih supružnika. U nastavku analiziramo zakonske odredbe koje regulišu ovu proceduru, kao i praktične razloge zbog kojih se partneri odlučuju na ovakav način sklapanja braka.

Sadržaj članka:

Zakonske odredbe o sklapanju braka

Prema Porodičnom zakonu Federacije Bosne i Hercegovine, brak se uobičajeno sklapa ličnim prisustvom oba buduća bračna partnera pred matičarem, uz njihovu izričitu i slobodnu saglasnost. Ovo pravilo osigurava da se brak temelji na međusobnoj volji i pristanku, što je jedno od osnovnih načela porodičnog prava.

Međutim, zakon prepoznaje i mogućnost sklapanja braka putem punomoćnika u izuzetnim i opravdanim okolnostima. Takav način sklapanja braka propisan je kao izuzetak, a ne pravilo, čime se osigurava da se institut braka ne zloupotrebljava.

Za ovakvu proceduru neophodno je ispuniti određene zakonske uslove, uključujući pribavljanje posebne punomoći i saglasnost nadležnog organa. Ova mogućnost posebno je značajna u situacijama kada jedan od budućih supružnika zbog objektivnih okolnosti, poput zdravstvenih razloga, boravka u inostranstvu ili drugih opravdanih razloga, nije u mogućnosti da lično prisustvuje činu sklapanja braka.

Zakonska osnova za sklapanje braka preko punomoćnika

Prema odredbama Porodičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine, u izuzetno opravdanim slučajevima, nadležni organ jedinice lokalne samouprave može rješenjem dozvoliti sklapanje braka uz prisustvo samo jednog od budućih bračnih partnera i punomoćnika drugog partnera. Ova odredba omogućava sklapanje braka i kada jedan od partnera nije u mogućnosti biti fizički prisutan.

Punomoć mora biti ovjerena i sadržavati tačne lične podatke davaoca punomoći, punomoćnika te osobe s kojom davalac punomoći namjerava sklopiti brak. Ovjera se vrši pred notarom, a punomoć važi 90 dana od dana ovjeravanja. Ovi uslovi osiguravaju pravnu sigurnost i jasnoću u postupku sklapanja braka putem punomoćnika.

Ova zakonska mogućnost je posebno značajna u situacijama kada jedan od partnera nije u mogućnosti prisustvovati ceremoniji zbog zdravstvenih razloga, boravka u inostranstvu ili drugih opravdanih okolnosti. Time se omogućava ostvarenje prava na brak uprkos fizičkoj udaljenosti ili preprekama.

Uslovi za punomoć i njena validnost

Da bi brak bio sklopljen putem punomoćnika, neophodno je ispuniti strogo propisane uslove kako bi se osigurala zakonitost postupka i zaštitila prava budućih bračnih partnera.

Prije svega, punomoć mora biti pisana, ovjerena i sadržavati precizne podatke svih uključenih strana. To znači da mora jasno identifikovati:

  • Davaoca punomoći (osobu koja ne može lično prisustvovati sklapanju braka),
  • Punomoćnika (osobu koja ga zastupa prilikom sklapanja braka),
  • Budućeg bračnog partnera s kojim se brak sklapa.

Pored tačnih ličnih podataka svih navedenih osoba, punomoć mora izričito navesti saglasnost davaoca punomoći za sklapanje braka s određenom osobom. Opšte punomoći nisu dozvoljene – punomoć mora biti specifična i ne smije sadržavati neodređene formulacije.

Ovjera punomoći se vrši kod notara, čime se osigurava njena pravna valjanost i autentičnost. Takođe, punomoć ima ograničen rok trajanjavaži najviše 90 dana od dana ovjere, nakon čega postaje nevažeća i brak se ne može sklopiti na njenoj osnovi. Ovim ograničenjem sprječava se mogućnost zloupotrebe ili sklapanja braka pod nejasnim okolnostima.

Ovi uslovi postavljeni su kako bi se očuvala pravna sigurnost, zaštitila prava svih uključenih strana i osiguralo da brak bude rezultat slobodne volje oba buduća supružnika, čak i kada je jedan od njih spriječen da lično prisustvuje činu sklapanja braka.

Praktični razlozi za sklapanje braka putem punomoćnika

Iako je lično prisustvo oba buduća supružnika osnovno pravilo prilikom sklapanja braka, životne okolnosti ponekad nameću potrebu za fleksibilnošću. Mogućnost sklapanja braka putem punomoćnika ima poseban značaj za osobe koje se iz opravdanih razloga ne mogu lično pojaviti pred matičarem, ali žele da ostvare svoje pravo na brak.

Jedan od najčešćih razloga za korištenje punomoćnika jeste boravak u inostranstvu. Državljani Bosne i Hercegovine koji rade ili žive u drugim državama često se suočavaju s administrativnim i logističkim poteškoćama prilikom organizovanja dolaska na ceremoniju vjenčanja. Korištenjem punomoći, omogućava im se da sklope brak bez potrebe za putovanjem, čime se izbjegavaju dodatni troškovi i komplikacije.

Drugi važan razlog su zdravstveni problemi koji sprječavaju jednog od partnera da prisustvuje vjenčanju. Osobe koje su hospitalizovane, imaju ozbiljne medicinske tegobe ili su privremeno onesposobljene, mogu ipak ostvariti svoje pravo na brak putem punomoćnika. Naravno, uz odgovarajuće pravne procedure.

Također, postoji mogućnost da osoba bude spriječena iz profesionalnih razloga da prisustvuje činu zaključenja braka. Naprimjer, pripadnici diplomatskog kora, vojnici na misijama, pomorci i drugi radnici čija priroda posla zahtijeva duže odsustvo. Oni često koriste ovu opciju kako bi ozvaničili svoju bračnu zajednicu bez prekida profesionalnih obaveza.

Ova pravna mogućnost odražava prilagodljivost porodičnog prava stvarnim životnim situacijama. To omogućavajući ljudima da ostvare svoje pravo na brak, čak i kada ih okolnosti spriječe da fizički prisustvuju svečanom činu. Ipak, kako bi se osigurala zakonitost i zaštitila prava budućih supružnika, zakon jasno propisuje stroge uslove za ovakvo sklapanje braka.

Podržite Pravni blog

Ako vam je ovaj članak koristan, podržite nas dijeljenjem sa prijateljima. Pratite nas na Facebook, Twitter, LinkedIn i YouTube.

Pravni blog je informativan i ne pruža pravne savjete. Autori iznose lične stavove i ne garantuju tačnost tumačenja zakona. Više informacija u odricanju odgovornosti.

Sadržaj je zaštićen. Kopiranje nije dozvoljeno, ali možete koristiti dio teksta uz obavezno navođenje izvora i direktan link na članak.