Ukoliko zbog potreba posla i nedostatka kvalifikovane radne snage ili specifičnih potreba u vašoj firmi trebate zaposliti stranog državljanina, neophodna mu je Radna dozvola za rad u BiH. U nastavku je ukratko opisana procedura za izdavanje radnih dozvola strancima za rad u Bosni i Hercegovini.
Radna dozvola za rad u BiH
Radna dozvola za rad u BiH je dozvola za plaćeni rad stranca kod domaćih pravnih i fizičkih osoba, koji u skladu sa propisima o radu i zapošljavanju ima ista prava, obaveze i odgovornosti po osnovu rada kao i zaposleni državljani BiH, ako međunarodnim sporazumima nije drugačije određeno.
Radnu dozvolu za zapošljavanje stranca izdaje se na osnovu zakonskih propisa o zapošljavanju stranaca u okviru utvrđene kvote radnih dozvola.
Procedura za izdavanje radne dozvole
Radna dozvola se izdaje za rad na određenom radnom mjestu i/ili za određenu vrstu poslova. Radna dozvola se ne može izdati sa rokom važenja dužim od jedne godine i može se produžiti.
Uslovi za izdavanje radne dozvole:
• da u Službi na evidenciji nezaposlenih nema osoba koje ispunjavaju uvjete koje zahtijeva poslodavac za zaključivanje ugovora o radu ili drugog odgovarajućeg ugovora,
• da Zavod izda odobrenje za izdavanje radne dozvole,
• da su ispunjeni drugi zakonom propisani uvjeti koji reguliraju zapošljavanje stranaca i uvjeti iz Procedure
Naknada za administrativne troškove službe za zapošljavanje na nivou kantona iznosi 100,00 KM, a Federalnog zavoda za zapošljavanje 50,00 KM. Pored navedenih naknada, iznimno u Kantonu Sarajevo se naplaćuje administrativna taksa od 1.000,00 shodno tarifnom broju 37. stav 2 člana 19. Zakona o administrativnim taksama (“Službene novine Kantona Sarajevo”, br. 30/01 – Prečišćeni tekst, 22/02, 10/05 i 26/08), od koje su oslobođene ustanove iz oblasti predškolskog obrazovanja, prosvjete, nauke, kulture, zaštita kulturne i privredne baštine, zdravstva, veterinarstva, socijalne zaštite te humanitarne i dobrotvorne organizacije u obavljanju svoje djelatnosti.
U Prijavi je neophodno navesti i podatke o strancu: ime i prezime, uključujući i sva prijašnja imena i prezimena; imena i prezimena roditelja; datum rođenja; spol; mjesto prebivališta i adresu stanovanja u zemlji porijekla; broj, datum i mjesto izdavanja važećih putnih isprava; podaci o radnom mjestu, vrsti posla i uvjetima rada; broj i datum registracije privrednog društva, predstavništva, samostalne djelatnosti ili obrta u Federaciji BiH; broj i datum potvrde banke o solventnosti poslodavca; naziv, broj i datum pismena koje predstavlja dokaz o podmirenim poreznim obavezama i doprinosima za sve postojeće zaposlene, uključujući i stranca (u slučaju produženja radne dozvole); broj i datum pisanog obrazloženja poslodavca o opravdanosti zapošljavanja stranca; broj, datum i mjesto izdavanja diplome o završenom školovanju stranca, koja mora biti prevedena na jedan od jezika u službenoj upotrebi u BiH i nostrificirana od nadležnog organa.
Uz zahtjev za izdavanje radne dozvole prilaže se u jednom primjerku ovjerena kopija:
- pasoša ili druge važeće putne isprave, a u izuzetnim slučajevima i ovjereni prevod tih dokumenata,
- diplome o završenom školovanju, koja mora biti prevedena na jedan od jezika u službenoj upotrebi u BiH i nostrificirana od nadležnog organa
- Strani ulagači ili osnivači firmi i/ili osobe ovlaštene za zastupanje tih poslodavca ili obrtnici su oslobođeni obaveze nostrificiranja diplome, s tim što uz zahtjev za izdavanje radne dozvole prilažu ovjeren prevod diplome o završenom školovanju
- rješenje o registraciji privrednog društva, predstavništva, samostalne djelatnosti ili obrta i dr. u Federaciji BiH, porezni broj i uvjerenje o poreznoj registraciji,
- dokaz o solventnosti poslodavca izdatog od banke kod koje poslodavac ima račun,
- odluku o osnivanju, odnosno Pravilnik o radu sa sistematizacijom radnih mjesta ili drugog odgovarajućeg akta (opis radnog mjesta i uvjeti za zasnivanje radnog odnosa) za poslodavca koji ima 15 i više radnih mjesta.
U originalnom primjerku se dostavlja:
- pisano obrazloženje poslodavca o opravdanosti zapošljavanja stranca
- dokaz o podmirenim poreznim obavezama i uplaćenim obaveznim
- doprinosima za sve zaposlenike prilikom izdavanja prve radne dozvole, osim za tek osnovane firme,
- dokaz o uplati administrativnih troškova i eventualno takse.
Uz zahtjev za produženje radne dozvole prilaže se u jednom primjerku ovjerena kopija:
- pasoša ili druge važeće putne isprave, a u izuzetnim slučajevima i ovjereni prijevod tih dokumenata,
- ugovora o radu zaključenog na osnovu prethodno izdate radne dozvole,
- izvoda iz sudskog registra ili potvrde nadležnog organa o obavljanju djelatnosti,
- dokaza o solventnosti poslodavca izdatog od banke kod koje poslodavac ima račun,
- dokaza o podmirenim poreznim obavezama i upladenim doprinosima za sve zaposlenike,
- dokaza o uplati administrativnih troškova i eventualno takse.
Rokovi za izdavanje rješenja po članu 216. Zakona o upravnom postupku (ZUP) su 15, 30 i 60 dana.
U slučaju kada zahtjev za izdavanje radne dozvole podnose strani ulagači ili osnivači firmi i /ili osobe koje su ovlaštene za zastupanje poslodavca (direktori, izvršni direktori, prokuristi i sl.) i osobe registrirane za obavljanje samostalne djelatnosti – obrta, postupak izdavanja radne dozvole je izuzet iz određenih pravila uređenih Procedurom i može se okončati u roku od 12 dana a najkasnije u roku od 15 dana od dana podnošenja zahtjeva (čl.139.ZUP-a). Radne dozvole koje se računaju u kvotu i gdje se ne vodi poseban ispitni postupak mogu se izdati u roku od 25 dana što je kraći rok
od roka utvrđenog članom 216.stav 1) ZUP-a koji iznosi 30 dana. To su situacije kada u Službi na evidenciji nezaposlenih nema osoba koje zahtijeva poslodavac za zaposlenje stranca.
U ostalim slučajevima gdje se provodi poseban ispitni postupak i gdje su organi dužni rješenje donijeti u roku od 60 dana – čl.216. stav 2) ZUP-a Procedurom su rokovi reducirani sa 60 na 32 do 47 dana, zavisno od toga da li se provjera evidencija vrši samo na nivou kantonalne Službe ili i Službe i Federacije.