Category: Pravni pojmovi
-
Šta je presumpcija nevinosti
Presumpcija ili pretpostavka nevinosti jedno je od osnovnih načela krivičnog prava i ključan pravni princip u demokratskim društvima. Ova garancija štiti svaku osobu od neopravdanih optužbi i posljedica optužbe i osigurava pravično suđenje. U ovom članku objašnjavamo šta je presumpcija nevinosti, kako je definisana, te kakav je njen značaj u pravnoj teoriji i praksi. Sadržaj…
-
Razlika između prekršaja i krivičnog djela
Razumijevanje toga šta je razlika između prekršaja i krivičnog djela bitno je za shvatanje pravnog sistema i zaštite najvećih vrijednosti društva. Iako oba predstavljaju povrede zakona, razlikuju se po težini, posljedicama i postupcima koji se primjenjuju. Sadržaj članka: Šta je prekršaj Prekršaj je svako kršenje zakonskih propisa, javnog reda ili drugih društvenih vrijednosti koje ne…
-
De facto i De iure
U pravnoj teoriji, izrazi “de facto i de iure” koriste se za razlikovanje između stanja koje postoji u stvarnosti (u praksi) i stanja koje je formalno priznato zakonom. Sadržaj članka: Iako su oba izraza latinska i slična po značenju, njihov pravni značaj i primjena u različitim kontekstima su vrlo različiti. Razumijevanje ovih pojmova važno je…
-
Šta je faksimil
U uslovima savremenog kancelarijskog poslovanja gdje brzina i efikasnost igraju sve veću ulogu, potreba za brzim potpisivanjem dokumenata je izrazito bitna ako se radi o dokumentima u štampanoj formi. U takvim situacijama, jedan od najkorisnijih alata je faksimil. Šta je faksimil?
-
Šta je javna isprava
U pravnom prometu ćete često čuti za pojam “javna isprava”. Međutim, šta je javna isprava? U ovome članku odgovaramo na to pitanje.
-
Šta je verbalni delikt
Šta je verbalni delikt? To je pitanje s kojim se često susrećemo, a imajući u vidu posljedice koje sa sobom nosi, vrijedi obratiti pažnju na osnovne elemente ovoga pojma.
-
Šta je ekstradicija
Institut ekstradicije je potreban kako bi se osigurala zaštita pravde i krivičnog progona u međunarodnom kontekstu. Bez ekstradicije, počinitelji krivičnih djela bi mogli izbjeći pravdu napuštanjem države u kojoj su počinili kazneno djelo. Šta je ekstradicija?
-
Razlika između krajnje nužde i nužne odbrane
Pravni pojmovi “krajnja nužda” i “nužna odbrana” često se koriste zajedno ili pogrešno međusobno zamjenjuju. Međutim, ovi pojmovi se ne odnose na istu situaciju i važno je razumjeti njihovu razliku. U ovom članku ćemo razmotriti koja je razlika između krajnje nužde i nužne odbrane.
-
Šta je krajnja nužda
U modernim pravnim sistemima, termin “krajnja nužda” se obično koristi u kontekstu krivičnog prava, međutim ima i svoju primjenu u obligacionom pravu. Šta je krajnja nužda? Krajnju nuždu ne treba miješati sa nužnom odbranom, iako su veoma slični pojmovi.
-
Šta je nužna odbrana
Vjerovatno ste mnogo puta čuli za taj pojam, međutim, šta je zaista nužna odbrana? Nužna odbrana je pravni koncept koji se primjenjuje u slučajevima kada je osoba prinuđena da upotrebi silu kako bi se zaštitila od napada ili napadača. Koncept nužne odbrane je priznat u mnogim pravnim sistemima širom svijeta, uključujući i Bosnu i Hercegovinu.