Postoje mnogi poznati govornici koji su se istakli u različitim oblastima, uključujući politiku, poslovni svijet, sportske aktivnosti i druge. Da bi neko bio dobar govornik, osim određenog nivoa talenta, mora proći i proces koji zahtijeva vrijeme i trud. Dakle, kako postati dobar govornik?
Sadržaj članka:
Kako postati dobar govornik
Postati dobar govornik je proces koji iziskuje vrijeme i trud. Uz to, morate imati i određeni nivo talenta koji može da olakša stvari i skrati vrijeme koje će vam biti potrebno da savladate vještine govorništva.
Na Pravnom blogu smo posebno obradili javni nastup, i to je odlična baza informacija gdje ćete naći naše ostale savjete na ovu temu. Ako ste zainteresovani kako napisati motivacioni govor, te kako postati dobar govornik, i o tome smo opširno pisali.
Kako pripremiti govor
Evo nekoliko koraka koje možete preduzeti da biste poboljšali svoje govorne sposobnosti:
- Pripremite se: Prije nego što počnete govoriti, obavezno pripremite ono što želite reći. To uključuje definiranje cilja govora, određivanje svoje publike i odabir teme koja će biti zanimljiva za vašu publiku.
- Strukturirajte svoj govor: Dobar govor obično ima uvod, glavni dio i zaključak. U uvodu možete predstaviti sebe i temu, a u glavnom dijelu možete predstaviti svoje argumente i dokaze. U zaključku možete sažeti svoje glavne točke i dati zaključak.
- Budite jasni i razumljivi: Kada govorite, trebate biti jasni i razumljivi. To znači da trebate izbjegavati složene rečenice i nejasne izraze, te se truditi da vaš govor bude lako razumljiv i razumljiv.
- Kontrolirajte svoj glas: Kada govorite, trebate kontrolirati svoj glas i modulirati ga kako biste privukli pažnju publike. To uključuje promjenu tonaliteta i brzine govora kako bi se naglasila važnost određenih tačaka.
- Kontrolirajte svoje tijelo: Govor tijela može reći puno o vama, stoga je važno da kontrolirate svoje pokrete i izraz lica kako biste bili uvjerljiviji. Držite se uspravno i gledajte svoju publiku u oči kako biste pokazali da ste spremni i da ste sigurni u sebe.
- Vježbajte: Kao što je već spomenuto, vježba je ključna za postizanje uspjeha u bilo kojoj oblasti, pa tako i u govorništvu. Vježbajte svoj govor pred prijateljima ili članovima obitelji, ili se pridružite govorničkom klubu kako biste imali priliku vježbati pred publikom.
Vježba u cilju usavršavanja umijeća govorenja
Vježbajte čitanje izgovora na glas. To je tehnika koja će vam pomoći da se naviknete na govorenje pred drugima i da poboljšate svoju izgovornost.
Dajte sebi dovoljno vremena i proučite svoj govor i pokušajte da pronađete i ispravite greške u izgovoru ili pravopisu.
Dobar govornik koristi i kontroliše svoj dah da bi održao kontinuitet u govoru i da bi izrazio emocije.
U skladu s tim, vježbajte da izgovarate riječi jasno i glasno, koristeći različite tonove i intonacije kako biste izrazili različite emocije.
Poboljšajte svoje držanje i gestikulaciju i koristite svoje tijelo i gestove da biste pomogli svojim slušaocima da se vaš govor bolje razumije i da privuče pažnju slušalaca.
Ako se bojite govoriti pred velikim auditorijumom, počnite sa manjim grupama ljudi i postepeno se navikavajte na veće skupove.
Članstvo u nekom klubu, organizaciji ili udruženju koje se bavi usavršavanjem govorničkig vještina u javnosti kao što je Toastmasters može vam pomoći da se naviknete na govorenje pred drugima i da poboljšate svoje govorne sposobnosti.
Proučavanje tehnika govorenja kao što su korištenje uvoda, zaključaka i signala za prelazak sa jedne teme na drugu može vam pomoći da budete efikasniji govornik.
Govornik koji koristi pozitivne izraze i podržava svoje mišljenje često ima bolji odnos sa svojim slušaocima i lakše privlači pažnju.
Podržite Pravni blog
Ukoliko vam se ovaj članak dopada i smatrate da sadrži korisne informacije, podržite naš rad. Možete da ga podijelite sa prijateljima i pomognete nam da se riječ o Pravnom blogu pročuje. Ovo je naša FACEBOOK STRANICA, TWITTER PROFIL, LINKEDIN, YOUTUBE.
Pravni blog odgovara na vaša i pitanja onih koji ga održavaju i mjesto je gdje autori iznose svoje stavove. Naši pravnici ne daju pravne savjete, niti tvrde da je njihovo tumačenje tačno ili da u međuvremenu nije došlo do izmjene propisa, niti odgovaraju za štetu koja nastane njihovom primjenom.
Zabranjeno je kopiranje članaka sa Pravnog bloga. U slučaju da koristite dio našeg članka potrebno je da na početku napišete da se radi o našem članku, te da se linkuje direktno na članak.