Vjerovatno ste čuli mnogo puta da neko spominje CV. Međutim, šta znači CV? CV je skraćenica za Curriculum Vitae, što u prevodu znači “životopis”.
Sadržaj članka:
Šta znači CV
CV je skraćenica za latinski izraz Curriculum Vitae, što u prevodu znači “životopis”. CV se često koristi kao dio procesa prijave za posao ili stipendiju, kao i u drugim situacijama gdje je potrebno da se predstave lične kvalifikacije i iskustvo.
U nekim zemljama, CV se takođe naziva “rezime” ili “biografija”.
CV je dokument u kojem se navode lične informacije, obrazovanje, radno iskustvo i druge relevantne informacije o nekoj osobi.
Kako napraviti CV
Postoje različiti načini da se napravi CV, ali u osnovi, važno je da obuhvati sljedeće informacije:
- Lične informacije: ime i prezime, adresa, broj telefona, e-mail adresa i, ako je potrebno, podaci o državljanstvu i dozvoli boravka.
- Obrazovanje: navodi se srednja škola, fakultet i druge obrazovne institucije koje ste pohađali, uključujući i datume i stepen sticanja.
- Radno iskustvo: navodi se radno iskustvo koje imate, uključujući nazive pozicija, imena kompanija i period rada.
- Vještine: ovdje se navode jezici koje govorite, računarske vještine i druge relevantne vještine koje posedujete.
- Preporuke: možete navesti imena i kontakte osoba sa kojima ste radili ili studirali i koje su spremne da vas preporuče.
- Hobiji: ako želite, možete navesti i neke od svojih hobija ili vanškolskih aktivnosti.
CV treba da bude stručno napisan i da bude organizovan u jasnom i logičkom redoslkedu.
Dokument treba da bude kratak i jasan, bez suvišnih informacija. Važno je da se fokusirate na informacije koje su relevantne za posao ili stipendiju za koju se prijavljujete.
Ako niste sigurni kako da počnete, možete se inspirisati gotovim primjerima CV-ja ili se obratiti stručnjaku za pisanje životopisa za pomoć.
Ko mi može pomoći da napišem CV
Stručnjak za pisanje CV-a je osoba koja se bavi pisanjem i izradom profesionalnih životopisa za ljude koji traže posao ili stipendiju.
Stručnjaci za pisanje CV-a mogu biti samostalni radnici, freelanceri ili radnici u agencijama koje, između ostalog, nude i pisanje životopisa. Oni imaju znanje i iskustvo u pisanju efektivnih životopisa koji ističu kvalifikacije i iskustvo kandidata na najbolji mogući način.
Stručnjaci za pisanje CV-a obično imaju diplome iz oblasti komunikacija ili su stekli iskustvo u tom polju radom u industriji.
Ako imate problem da sami napišete svoj životopis ili ako želite da unaprijedite postojeći, možete se obratiti stručnjaku za pisanje životopisa za pomoć.
Servisi za izradu CV-a
Postoji mnogo servisa koji pružaju usluge izrade CV-a. Ovi servisi obično pružaju pomoć u izradi profesionalnog životopisa koji ističe vaše kvalifikacije i iskustvo na najbolji mogući način. U nekim slučajevima, servisi za izradu CV-a pružaju i usluge prilagođavanja životopisa za određenu poziciju ili industriju.
Mnogi servisi za izradu CV-a pružaju i dodatne usluge, poput pisanja motivacionih pisama ili pomoći u pripremi za intervjue.
Postoji mnogo različitih servisa za izradu CV-a na tržištu, pa je važno da pažljivo istražite različite opcije i da odaberete onaj koji odgovara vašim potrebama i budžetu. Preporučuje se da pročitate recenzije i da se upoznate sa uslugama koje servis nudi pre nego što se odlučite za neki od njih.
O tome šta je CV, kako napisati CV, te za šta se koristi CV, pisali smo detaljno u linkovanom članku. U tom članku možete pronaći i našu preporuku za najbolji servis za pisanje CV-a koji će vam proces pisanja umnogom olakšati.
Podržite Pravni blog
Ukoliko vam se ovaj članak dopadne i smatrate da sadrži korisne informacije, podržite naš rad. Možete da ga podijelite sa prijateljima i pomognete nam da se riječ o Pravnom blogu pročuje. Ovo je naša FACEBOOK STRANICA, TWITTER PROFIL, LINKEDIN, YOUTUBE.
Pravni blog odgovara na vaša i pitanja onih koji ga održavaju i mjesto je gdje autori iznose svoje stavove. Naši pravnici ne daju pravne savjete, niti tvrde da je njihovo tumačenje tačno ili da u međuvremenu nije došlo do izmjene propisa, niti odgovaraju za štetu koja nastane njihovom primjenom.
Zabranjeno je kopiranje članaka sa Pravnog bloga. U slučaju da koristite dio našeg članka potrebno je da na početku napišete da se radi o našem članku, te da se linkuje direktno na članak.